Strona główna » Nasze Miasto - Pułtusk
| A A A
polski english руссҝий
Kontakty

Media o Akademii

Sprawy studenckie
Pomoc materialna
Dom Studenta

Aktualności - ZOBACZ
   ▪ Twórczość codzienna (...) - II Międzynarodowa Konferencja 14-15.05.15 r. »
   ▪ Józef Piłsudski (...) - konferencja naukowa (12.05.15 r.) »
   ▪ Znaczniki tożsamości kulturowej Mazowsza - konferencja (13.04.2015 r.) »

Uczelnia przyjazna osobom niepełnosprawnym
 
NASZE MIASTO - PUŁTUSK

Pułtusk jest jednym z najstarszych miast Mazowsza. Jego położenie nad Narwią i na skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych przyczyniło się do długiej i bogatej w wydarzenia, ponad tysiącletniej historii miasta.

Pułtusk początkowo jako osada słowiańska, później gród obronny, kasztelania, a od czasów Konrada Mazowieckiego zamek biskupów płockich był wielokrotnie niszczony. Jedna z największych zwycięskich bitew Napoleona w 1806 r. rozegrała się na terenie Pułtuska i to prześwietne zwycięstwo oręża francuskiego zostało uwiecznione na Łuku Triumfalnym w Paryżu.


Pułtusk to gmina o powierzchni 133,7 km2 i licząca 23.630 mieszkańców, w tym miasto Pułtusk liczy około 19.050 mieszkańców. Pułtusk jest położony w odległości około 60 km od Warszawy, na szlaku do Jezior Mazurskich i Pojezierza Augustowskiego.

Pułtusk jest położony na Wysoczyźnie Ciechanowskiej, na zachodnim skraju Puszczy Białej w dolnym biegu Narwi. Jest niewątpliwie najciekawszym dla turystów miastem na Mazowszu. Są tu m.in. najdłuższy w całej Europie rynek, ratusz wzniesiony na początku XV w. - obecne muzeum regionalne, zamek, w którym mieści się Dom Polonii.

Najstarsza część Pułtuska leży na wyspie utworzonej przez rozwidloną odnogę Narwi, dlatego Pułtusk bywa nazywany "Wenecją Północy".

                      Bazylika Kolegiacka p.w. Zwiastowania NMP, w której znajdują się unikatowe renesansowe freski.